האם לכל אתר כדאי למתג את עצמו בפייסבוק?

פייסבוקנשאלת השאלה האם ההשקעה בצבירת אוהדים, עדכון תכנים ויצירת לוגו מיוחד בפורמט של פייסבוק תמיד משתלמת? או שאולי בחלק מן המקרים, עדיף להשקיע את מירב המאמצים בערוצים אחרים כמו קידום במנועי חיפוש?

לפני שעונים על השאלה , חשוב לזכור שלא סתם קוראים לפייסבוק רשת חברתית: פייסבוק מתבססת על כך שהגולשים ישתפו אחד עם השני תכנים המעניינים אותם ויש להם פוטנציאל ויראלי גבוה (כלומר, פוטנציאל להתפשט ברחבי פייסבוק כולה). לכן, ככל שהעסק פונה לקהל יעד רחב יותר, כך הוא בעצם חברתי יותר וסביר להניח שיהיה אפשר למתג אותו ביתר קלות.

ועתה, אם ניקח לדוגמה שני סוגים של עסקים : אחד הוא עסק צבעוני יחסית בתחום הפנאי, הפעלות לילדים, והשני הוא עסק בתחום מעט יותר אפור, תיקון מכונות כביסה – האם שני העסקים האלו וריאלים באותה מידה? כמובן שלא ! הסיכוי שהורה ישתף הורה אחר במסיבת יום ההולדת של הבן או הבת שלו, גדול פי כמה וכמה מהסיכוי שאותו הורה ישתף סרטון המראה כיצד מתקנים מכונת כביסה …

הדוגמה הזו אולי מעט קיצונית מדי, אך היא מדגימה בצורה טובה את העובדה שלא כל עסק יכול ליצור תכנים חברתיים אשר יעוררו עניין. מסיבה זו, תוכנית שיווק המיועדת לאינטרנט, לא צריכה לכלול בהכרח אלמנטים חברתיים. במקרה של העסק לתיקון מכונות כביסה, כדאי הרבה יותר להפנות את רוב מאמצי השיווק למנועי החיפוש : להשקיע זמן וכסף בקידום אורגני של האתר, לצד מודעות ממומנות דרך ממשק Adwords.

יצירתיות לא יכולה להזיק

למרות כל מה שנכתב למעלה, חשוב להדגיש שלא תמיד יש לפסול על הסף מיתוג ברשתות חברתיות. נניח שיועץ לכלכלת המשפחה רוצה להתחיל ולמתג את עצמו בפייסבוק. הוא יכול אמנם להתחיל ולהעלות לפייסבוק רשימה של טיפים כתובים לחסכון בהוצאות, אך סביר להניח שהטיפים לא יהיו אטרקטיביים מספיק ולא ימשכו מספיק גולשים שישתפו אותו הלאה. לעומת זאת, אם הוא ישתמש בוידיאו ויראלי עם אלמנט קומי , למשל, סרטון שבו אדם טובע בתוך כל החשבונות שהוא מקבל בדואר, הגולשים יירצו לשתף את הסרטון למרות שמדובר בפרסומת , ואפילו אם רק בגלל שהוא מצחיק ו – "מגניב".

זהו אולי המקום לציין שלמרות שלמושג "תוכנית שיווק" יש לעיתים קונוטציה אפורה ומשעממת, הדבר ממש לא חייב להיות כך, במיוחד כאשר הגבול בין עולם התוכן העסקי ועולם התוכן הבידורי הולך ומטשטש.

 

 


רוצה להגיב על הפוסט?

דרור מגל

אודות דרור מגל

דרור מגל מייסד איי ווב ומומחה לשיווק באינטרנט, יזם אינטרנט סדרתי, הקים עד היום מעל 100 אתרי אינטרנט עבורו ועבור לקוחות עסקיים, פיתח בעצמו מערכות תומכות רבות כגון מערכות ניהול תוכן, מערכות ניהול לקוחות ועוד ועוסק בתחום השיווק באינטרנט על כל גווניו מעל 10 שנים. קרא עוד